15/04/2024

Podnośnik dla przemysłu – Czy warto? Co wybrać?

Podnośnik dla przemysłu - co wybrać?
Zaktualizowano:

Podnośnik dla przemysłu, kiedy warto zainwestować w tego typu urządzenie?

Jeżeli zajmujesz się utrzymaniem ruchu lub jesteś logistykiem w obiektach przemysłowych i potrzebujesz wykonywać swoją pracę na wysokości lub nad jakimiś przeszkodami ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
Kontaktują się z Nami klienci, którzy wykonują swoją pracę na wysokości przy użyciu drabin, rusztowań czy wózków widłowych, na których montują kosz (co notabene jest nielegalne) i pytają się jakie rozwiązanie, jaki podnośnik nadawałbym się żeby zastąpić tamte metody po to by mogli wykonywać swoją pracę bezpieczniej i bardziej efektywnie. Czasami mamy też wiadomości od ludzi, którzy wiedzą już, że chcą podnośnik, ale nie wiedzą jaki rodzaj. Chcą się upewnić czy ten konkretny rodzaj podnośnika będzie nadawał się do ich potrzeb i wystarczy im żeby wykonać swoją pracę.

Rodzaje podnośników wykorzystywanych w przemyśle

Przede wszystkim skoncentrujemy się na tym jakie rodzaje podnośników wykorzystywane są najczęściej w przemyśle i czym kierować się przy wyborze.
Podesty ruchome przejezdne – bo taka jest fachowa nomenklatura są to urządzenia, które umożliwiają pracę na wysokości w sposób bezpieczny oraz efektywny. Tutaj dzielimy te urządzenia na kilka rodzajów:

Są to trzy główne rodzaje podnośników wykorzystywany w obiektach przemysłowych. Dodatkowo mamy także podnośniki samojezdne czyli popularne podnośniki na samochodzie oraz podnośniki przewoźne, ciągnięte na przyczepie, ale nie są one tak popularne w zastosowaniach przemysłowych. Które z tych urządzeń wybrać?

Podnośniki nożycowe dla przemysłu

Podnośniki nożycowe – przede wszystkim pamiętajcie, że są to urządzenia, które mają was podnieść do góry czyli nie potrzebujemy mieć zasięgu w bok. Podnośniki nożycowe mają bardziej kompaktową budowę, dzięki czemu umożliwiają nam przemieszczanie się przez różnego rodzaju drzwi. Możemy dobrać podesty do 80cm szerokości, które zmieszczą się przez pojedyczne standardowe drzwi. Możemy także dobrać taki podnośnik nożycowy z większą platformą, który pozwoli nam podnieść większy element na wysokość czy z większym udźwigiem nawet ponad 400 kg co pozwoli na pracę w 3 osoby oraz podniesienie większej ilości materiałów na zadaną wysokość. Ważna rzecz – podesty występują od 1.5 T do 3-3.5 T masy własnej. Zwróćcie na to uwagę, żeby wasza rampa mogła je rozładować.

Przykładowe podnośniki:

Podnośniki masztowe dla przemysłu

Kolejnym rodzajem urządzeń dla przemysłu to podnośniki masztowe. Są to maszyny wykorzystywane zazwyczaj w ciasnych miejscach, gdzie musimy się wychylić troszkę w bok lub nad przeszkodę czyli np. Nad linią produkcyjną lub jakimś urządzeniem. Mechanizm podnoszenia w tych urządzeniach jest bardzo podobny do wózków widłowych z tą różnicą, że jest on zakończony koszem na wysięgniku i ten wysięgnik jest to zazwyczaj około 3m, ale znajdziemy także specjalistyczne urządzenia dodatkowo wyposażone w wysięgnik teleskopowy umożliwiający pracę do 6m w bok.
Podnośniki masztowe tak jak i podnośniki nożycowe przystosowane są zazwyczaj do tego żeby przemieszczać się przez drzwi, a ich wysokość wynosi zazwyczaj do 2m, a szerokość około 1.2 m.
Zwróćcie uwagę na to, że ten rodzaj podnośników cechuje się tym, że mają najmniejszy udźwig około 200kg i co to zasady mają też najmniejszy kosz.

Przykładowe podnośniki:

Przegubowe podnośniki dla przemysłu

Ostatnim rodzajem podnośników wykorzystywanych często w przemyśle są to podnośniki przegubowe. Są to maszyny umożliwiające pracę na największych wysokościach i zasięgach bocznych. Jeżeli na waszej hali macie potrzeby sięgać wysoko i daleko to będzie patrzeć zazwyczaj na ten rodzaj podestów.

Podnośniki przegubowe zazwyczaj są szersze od podnośników masztowych i nożycowych około 1.6 m/ 1.8 m, a ich zasięgi boczne od 5 m do nawet 7 m w bok. Istnieją podnośniki przegubowe o jeszcze większych parametrach pracy jak np. Ale będą one zazwyczaj występowały w wersjach spalinowych lub hybrydowych lub będą zbyt duże i toporne w zastosowaniach przemysłowych.

W wymienionych rodzajach podnośników skupiliśmy się głównie na podnośnikach elektrycznych, dlaczego? Dlatego, że w większości hal istnieje wymóg żeby pracowały urządzenia zero emisyjne, jeżeli w waszym przypadku takiego ograniczenia nie ma to gama modeli do wyboru znacznie się poszerza.
Warto wspomnieć, że niektóre urządzenia hybrydowe mogą pracować na hali w trybie zero emisyjnym, ale w sytuacji kiedy musicie się przemieścić z jednej hali na drugą i macie do przejechania kilkaset metrów wtedy możecie odpalić silnik spalinowy to dojazd do następnego obiektu będzie znacznie szybszy i nie zużyjecie prądu w akumulatorach.

Przykładowe podnośniki:

Podsumowując rodzaje maszyn:

Kiedy wybrać podnośniki nożycowe? Zakres pracy góra-dół jest wystarczający, potrzebujecie większy udźwig, większą platformę, kompaktowe wymiary.

Kiedy wybrać podnośniki masztowe? Potrzebujecie kompaktowe wymiary, lekki wysięg w bok, ograniczona waga maszyny.

Kiedy wybrać podnośniki przegubowe? Potrzebujecie pracować na większych wysokościach, sięgać dalej w bok nad przeszkodami, odpowiednia ilość miejsca do manewrowania, większa waga maszyny nie stanowi przeszkody na waszym obiekcie.

Jaki podnośnik dla przemysłu – wynajem czy zakup?

Okej skoro już wiecie jakie podnośniki przemysłu sprawdzą się w waszym przypadku to pozostaje decyzja czy lepiej maszynę kupić czy wynająć. Odpowiedź na to pytanie jest taka jakiej niestety możecie się spodziewać… to zależy. Wiele zależy od tego jak często i do czego będziecie daną maszynę wykorzystywać. Jeżeli wykonujecie pracę raptem pare razy w roku i zazwyczaj będą one wykorzystywane do plac wcześniej planowanych to zdecydowanie bardziej opłacalną opcją będzie wynajem. Są też przypadki kiedy podnośniki potrzebne są do stałej dyspozycji, są wykorzystywane często i w razie awarii np. lini produkcyjnej musimy reagować odrazu – w takiej sytuacji lepszą opcją jest posiadanie maszyny cały czas pod ręką, ale niekoniecznie oznacza to odrazu zakupu podestu. Wielu naszych klientów z branży przemysłu decyduje się na opcję wynajmu długoterminowego podnośnika, dzięki czemu nie muszą martwić się obowiązkami przy posiadaniu podnośnika na własność.
Niezależenie od tego co wybierzesz mamy opcję dla ciebie. Zobacz nasze podnośniki w ofercie wynajmu oraz maszyny nowe i używane na sprzedaż, a jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze z chęcią Ci pomożemy.
Maszyny na wynajem
Maszyny na sprzedaż

Czytaj więcej:
Wynajem długoterminowy podnośników
Zakup czy wynajem podnośnika? – poradnik co wybrać