Podnośnik hybrydowy do pracy w terenie. Często zdarzają się takie rodzaje inwestycji, na których poruszanie się może sprawiać wiele problemów. Grząski grunt, błoto, nierówna nawierzchnia i tego typu przeszkody niejednokrotnie stanowią wyzwanie podczas realizacji na budowie. Co robić w takich warunkach? Niestety z automatu wyklucza to pewne typy maszyn, które do przemieszczania się potrzebują stosunkowo twardej i ubitej nawierzchni. Maszynami, które są nieodłącznym elementem każdej budowy są podnośniki, zwyżki. Czy ten problem też ich dotyczy?
Jakie podnośniki nadają się do pracy w niesprzyjających warunkach terenowych?
Zazwyczaj, gdy mówimy o pracy podnośnika w terenie na świeżym powietrzu nasze myśli automatycznie kierują się w stronę zwyżek spalinowych. Jest to dobry kierunek, dlaczego? Większość nowoczesnych podnośników o zasilaniu spalinowym jest już w standardzie wykonana z myślą o pracy w ciężkich warunkach. Przede wszystkim przy pracy na zewnątrz obiektu w terenie zazwyczaj nie podlegamy pod wymogi emisji spalin tak jak jest to w przypadku, gdy pracujemy na hali. Silnik spalinowy zapewnia nam możliwość długiej pracy przez wiele godzin, a po wyczerpaniu się paliwa wystarczy, że zatankujemy i możemy pracować dalej. Dodatkowo silniki spalinowe dostarczają dużego momentu obrotowego na koła, dzięki czemu możemy pokonywać przeszkody i przejeżdżać przez wymagający teren bez większych obaw.
Czy podnośnik elektryczny nadaje się do pracy w terenie?
Większość podnośników elektrycznych tworzona jest głównie z myślą o pracy w obiektach zamkniętych oraz na zewnątrz, ale na utwardzonej, stosunkowo gładkiej nawierzchni. Co sprawia, że tak rzadko wykorzystywane są one do prac na zewnątrz?
- Ogumienie – zazwyczaj podnośniki koszowe elektryczne wyposażone są w mniejsze koła do pracy na hali tzn. nie mają one odpowiedniego bieżnika do pokonywania terenu.
- Niższy prześwit – umieszczenie baterii bliżej podłoża sprawia, że maszyna jest stabilna, ale jej możliwości terenowe znacznie spadają. Wjeżdżając na przeszkodę możemy bardzo łatwo utknąć i zawisnąć.
- Czas pracy – praca w terenie wymaga dużo mocy i częstego przemieszczania maszyny. Przez ten fakt bardzo szybko moglibyśmy wyładować akumulatory i skończyć pracę znacznie wcześniej niż byśmy chcieli.
- Wyposażenie – często w takich maszynach brakuje takich opcji jak pływająca oś, napęd na cztery koła czy podpory stabilizujące
Czy to oznacza, że wszystkie podnośniki elektryczne nie nadają się do pracy w terenie? Absolutnie nie. Istnieją modele zwyżek elektrycznych specjalnie przystosowanych do pracy także na zewnątrz, ale na ten moment jest to nisza. Jedną z takich maszyn jest na przykład JLG M600J – podnośnik o ponad 20m wysokości roboczej, ogumieniu terenowym i napędzie 4×4.
Jeżeli potrzebujesz dobrać odpowiedni podnośnik elektryczny do pracy w terenie z chęcią Ci pomożemy.
Podnośnik hybrydowy do pracy w terenie – czy się sprawdzi?
Oprócz podnośników spalinowych i elektrycznych znajdziemy także podnośniki hybrydowe, które często starają się połączyć te dwie specjalizacje. Podnośniki hybrydowe często tworzone są właśnie z myślą o realizacjach, gdzie raz musimy pracować bez przerwy w terenie, a innym razem bezemisyjnie wewnątrz obiektów.
Żeby nie było tak kolorowo, niestety producenci różnie podchodzą do tematu realizacji zasilania hybrydowego w swoich podnośnikach przez co musimy zwrócić uwagę z jakim typem hybrydy mamy do czynienia.
Popularne hybrydy Bi-Energy
Znany na całym świecie producent podnośników przez kilka lat miał w swojej ofercie podnośniki hybrydowe tzw. Bi-Energy. Czy sprawdzą się tak dobrze zarówno w pracy na zewnątrz w nierównym terenie jak i wewnątrz pomieszczeń? Niestety nie. Silnik spalinowy, który był wkładany między innymi do takich maszyn jak Genie Z-45/25 Bi-Energy posiadał niewielką moc i służył głównie jako prądnica do akumulatorów, dzięki czemu przemieszczając się z jednego obiektu do innego oddalonego o kilkaset metrów możemy włączyć takie zasilanie jednocześnie nie rozładowując znacznie akumulatorów. Rozwiązanie to dobrze spełniało swoją pierwotną funkcję, którą było umożliwienie dłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu, ale niestety poza tym nie spełnia on naszych warunków do pracy podnośnika w bardziej wymagających warunkach.
Podnośniki hybrydowe nowej generacji
Nowoczesne zwyżki hybrydowe stosują inne rozwiązanie. Nową generację układów hybrydowych znajdziemy np. w podnośniku Genie Z-60/37 FE, czym różni się od Bi-Energy i dlaczego ma to znaczenie?
Najważniejsza i podstawowa różnica to taka, że ten układ hybrydowy jednocześnie zasila podest we wszystkie funkcje (jazda, podnoszenie etc.) zapewniając większą moc oraz ładując akumulatory co przekłada się na ich dłuższą żywotność.
Podnośniki hybrydowe do pracy w terenie – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Tak jak w przypadku podnośników elektrycznych nie wszystkie maszyny są przystosowane do pracy w ciężkim terenie. Na co zwrócić uwagę? Jeżeli wybieramy tego typu sprzęt i będziemy wiedzieć, że teren nam nie sprzyja warto żeby maszyna była wyposażona w między innymi:
- dobre jakościowo ogumienie terenowe z odpowiednim bieżnikiem
- napęd na cztery koła
- podpory stabilizujące w przypadku niektórych podnośników nożycowych
- oś oscylująca w przypadku podnośników przegubowych
- odpowiednio wysoki prześwit
Jednak nawet posiadając te wszystkie cechy zanim zdecydujemy się na wybór maszyny warto zasięgnąć opinii ekspertów lub samemu przetestować maszynę w realnych warunkach w jakich przyjdzie nam pracować.
Genie Z60/37 FE – podnośnik hybrydowy do pracy w terenie
Zobacz, krótką prezentację tego podnośnika oraz krótki pokaz jego właściwości terenowych.
Naprawdę ciężki teren = podnośniki na gąsienicach
Istnieje też pewna kategoria specjalistycznych maszyn do pracy w jeszcze cięższym terenie, a mianowicie podnośniki gąsienicowe. Ogumienie tego typu ma swoje bolączki, ale sprawia, że błoto, piasek czy grząski grunt nie jest im straszny. W swojej ofercie posiadamy kilka tego typu maszyn między innymi Almac Bibi – solidne, niebrudzące gąsienice oraz napęd hybrydowy sprawiają, że możemy go wykorzystać nie tylko do pracy na terenie budowy, ale z powodzeniem także w różnego rodzaju halach. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do podnośników spalinowych nożycowych nie posiada on podpór stabilizujących. Powstaje więc pytanie czy żeby podnieść się na wysokość musimy stanąć na idealnie płaskim podłożu? Producent przemyślał to i wprowadził innowację w postaci aktywnej stabilizacji, dzięki czemu możemy podnieść się nawet na nierównej nawierzchni, a rozsuwane gąsienice zapewniają większą stabilność.
Podsumowanie
W obecnych czasach jak najbardziej możemy znaleźć podnośniki hybrydowe, które są bardzo uniwersalne i możemy nimi pracować nimi zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i w cięższym terenie. Teraz wiedząc na co trzeba zwrócić uwagę możecie bardziej świadomie podejść do wyboru podnośnika hybrydowego. Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas!