Banner Image
22/04/2024

Podnośnik wolnobieżny, a podnośnik na samochodzie – różnice

Zaktualizowano:

Wybierając urządzenie do pracy na wysokości mamy całe spektrum maszyn do wyboru. Wśród nich są podnośniki, a dwa najpopularniejsze typy podnośników to podnośniki montowane na samochodzie czyli inaczej samojezdne oraz wolnobieżne (samobieżne). Czym dokładnie się różnią? Do czego są wykorzystywane? Tego dowiecie się z tego wpisu.

Podnośnik na samochodzie

Ten typ podnośników możemy spotkać przy wielu typach prac np. montaż reklam, renowacja budynków, przycinanie drzew itp. Cechują się one tym, że nie posiadają własnego napędu do przemieszczania się. Ich konstrukcja przeważnie teleskopowo-przegubowa montowana jest na podwoziu samochodów różnych producentów. Wśród najpopularniejszych producentów podnośników tego typu możemy wyróżnić takie marki jak Soccage czy Multitel.

Podnośnik na samochodzie – zalety

  • Prostota transportu – podnośnik na samochodzie cechuje się tym, że nie wymaga załadunku i rozładunku, dzięki czemu sprawdzi się tam gdzie wymagana jest mobilność i szybkie przemieszczanie pojazdu między lokalizacjami.
  • Stosunkowo duża wysokość podnoszenia – podnośniki tego typu zapewniają nam duży zakres pracy i możliwość pracy na dużych wysokościach czy trudno dostępnych miejscach.

Podnośnik na samochodzie – wady

  • Rozmiary pojazdu – przez swoje stosunkowo duże wymiary w niektórych miejscach niemożliwe jest ich zastosowanie.
  • Musimy posiadać zarówno odpowiednią kategorię prawa jazdy oraz do uprawnienia UDT do obsługi podnośnika.
  • Możliwość pracy tylko na zewnątrz pomieszczeń.
  • Dodatkowe badania techniczne – pojazd musi posiadać ważne badanie techniczne jak i podnośnik musi posiadać decyzję i ważne badania UDT.
  • Brak mobilności podczas pracy – jeżeli będziemy chcieli wykonać pracę w miejscu oddalonym o kilkanaście metrów będziemy zmuszeni do przestawienia pojazdu i ponownego rozłożenia podnośnika do pracy.

Podnośnik wolnobieżny

Podnośniki wolnobieżne są wyposażone w napęd, który pozwala na samodzielne poruszanie się maszyną. Ten typ urządzeń występuje w bardzo wielu odmianach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Znajdziemy zarówno różne napędy: spalinowy, elektryczny czy hybrydowy. Wśród najbardziej popularnych kategorii podestów ruchomych wolnobieżnych możemy wyróżnić podnośniki przegubowe, teleskopowe, nożycowe czy masztowe. Gdzie tego typu maszyny znajdują zastosowanie? Podnośniki samobieżne możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Są one wykorzystywane między innymi do: przeprowadzenia renowacji, budowach wszelkiego typu, inwentaryzacji, montażu reklam, przeglądów na halach, utrzymania obiektów itp.

Podnośnik wolnobieżny – zalety

  • Szeroki wybór maszyn – różne rozwiązania konstrukcji, zasilania i napędu sprawiają, że z łatwością znajdziemy podnośnik, który idealnie wpisze się w nasze potrzeby.
  • Niewielkie rozmiary – wśród tego typu maszyn znajdziemy takie modele, które dzięki niewielkim wymiarom umożliwiają łatwy transport maszyn, przechowywanie czy przemieszczanie się w ciasnych przestrzeniach.
  • Możliwości terenowe – bez problemu znajdziemy podnośniki do pracy w trudnym terenie, dzięki czemu nadają się do pracy na piaszczystej czy błotnistej powierzchni.
  • Możliwość pracy wewnątrz pomieszczeń – modele elektryczne i modele hybrydowe podnośników samobieżnych pozwalają nam wykonywać pracę wewnątrz obiektów.
  • Mobilność – podnośniki tego typu wyposażone są we własny napęd, dzięki czemu z łatwością możemy przemieszczać się po hali czy po terenie budowy.

Podnośniki samobieżne – wady

  • Wymagany transport – podnośniki tego typu mimo posiadania własnego napędu nie mogą przemieszczać się po drogach publicznych co sprawia, że jeżeli chcemy wykonać pracę w inne lokalizacji wiąże się to z koniecznością transportu maszyny. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą lawety, ale niektóre podnośniki zmieszczą się nawet w mniejszych pojazdach typu dostawczego.

Podsumowanie – podnośnik na samochodzie, a podnośnik wolnobieżny

Kiedy warto wybrać podnośnik na samochodzie?

Sprawdzą się one doskonale, gdy wasze prace wymagają częstej zmiany lokalizacji, pracujecie tylko na zewnątrz, nie potrzebujecie dużej mobilności na danym obiekcie, a wymiary całego pojazdu nie sprawiają problemów.

Kiedy warto wybrać podnośnik wolnobieżny do pracy?

Mnogość modeli podnośników wolnobieżnych zapewnia Nam to, że możemy wybrać maszynę dokładnie dostosowaną do naszych wymagań. Jeżeli potrzebujemy wykonywać pracę wewnątrz obiektów to podnośniki nożycowe o kompaktowych wymiarach sprawdzą się idealnie. W przypadku, gdy wykonujemy pracę w trudnym terenie znajdziemy modele, które umożliwią nam pracę nawet na nierównej nawierzchni. Podnośniki wolnobieżne występują w wysokościach roboczych od kilku do kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu z łatwością znajdziesz maszynę praktycznie do każdej potrzeby.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego podnośnika do wykonywania Twoich prac na wysokości skontaktuj się. Posiadamy w swojej flocie zarówno na sprzedaż podnośniki nowe i używane jak i zapewniamy możliwość wynajmu nawet od 1 dnia.