
Zakup podnośnika (zwyżki, podestu) – Nie popełnij tych 5 błędów

Zakup podnośnika to jest wyzwanie. Szukając podnośnika czy innej maszyny do firmy jasne jest, że próbujemy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie oraz zachować dobry stosunek ceny do jakości. Niestety przy zakupie podestu ruchomego (zwyżki) może czekać nas wiele nieprzyjemnych niespodzianek i to czasem bardzo kosztownych. Na bazie naszych doświadczeń oraz naszych klientów postanowiliśmy przygotować artykuł, który pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów. Zapraszamy!
Nie chcesz czytać? Zobacz materiał video – link.
Błąd 1. Zakup podnośnika niszowego producenta
Często na rynku można znaleźć podnośniki mniej znanych producentów w stosunkowo atrakcyjnych cenach. Dlaczego warto tutaj uważać? Jeżeli kupicie maszynę niszowego producenta to przede wszystkim możecie mieć problem z serwisem, dostępem do części, często nie ma części zamiennych, nie ma wsparcia, mało kto ma doświadczenie w serwisie, a także kontakt z samym producentem jest utrudniony. Istnieje także ryzyko, że taki producent wycofa się z rynku i możemy zostać z problemem.
Błąd 2. Zakup podnośników producenta, który już nie istnieje. (Grove, Terex, UpRight etc.)
Tutaj możemy wyróżnić takie znane marki podnośników, które już od nawet kilkunastu lat nie produkują podnośników jak np. Grove, Terex, UpRight. Przede wszystkim kupno takiego podnośnika wiąże się z problemami z dostępem do jakiejkolwiek literatury czy dokumentacji, z dostępem do certyfikatów europejskich oraz z dostępem do części zamiennych tutaj niestety pozostaje nam często zakup części tylko z rynku wtórnego i to niestety nie za małe pieniądze. Warto też tutaj zaznaczyć, że takie podnośniki tracą bardzo na wartości do momentu, w którym pozostanie nic innego jak tylko utylizacja, a to rodzi kolejne problemy.
Błąd 3. Kupno maszyn od niesprawdzonego dostawcy
Kolejnym błędem jest to zakup podnośnika z nieznanego źródła. Często zwracają się do Nas klienci z problemami takimi jak problem z rejestracją maszyny czy naprawą bo kupili maszynę od firmy, która udzieliła gwarancji do bramy i dalej nie mają z nimi kontaktu. Niestety nawet w dzisiejszych czasach jest to częstsze zjawisko niż może się wydawać.
Warto sprawdzić opinię danej firmy w internecie oraz czy nie jest to przysłowiowa firma „krzak”, czy przekażą nam pełną historię dokumentacji oraz udzieli nam gwarancji. Polecamy także przetestować maszynę samemu niż tylko wierzyć w zapewniania sprzedającego, tutaj pamiętajmy, aby zabrać ze sobą osobę, która wie na co zwrócić szczególną uwagę.
Błąd 4. Zakup podnośnika w słabej kondycji, bardzo zły stan techniczny maszyny
Jeżeli mówimy o zakupie maszyny używanej to bardzo ważną kwestią jest jest stan techniczny. Jeżeli kupisz okazyjnie maszynę może z czasem się okazać, że drugie tyle będziesz zmuszony wyłożyć w doprowadzenie jej do stanu użyteczności.
Akumulatory podnośnika w kiepskim stanie
Mowa tutaj przede wszystkim o podnośnikach elektrycznych, gdzie koszt wymiany całego zestawu może sięgać od kilkuset do nawet kilkanaście tysięcy złotych przy podnośnikach przegubowo-teleskopowych, gdzie często mamy układ 48V i potrzebne jest, aż 8 akumulatorów.
Uszkodzona konstrukcja podnośnika
Trzeba zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję całego podnośnika, a przede wszystkim jego głównych elementów jak np. konstrukcja nożyc. Zdarzało się również nam zakupić maszynę np. z pękniętymi spawami i w takiej sytuacji musimy dokonać wymiany całego elementu, albo dokonać tzw. przeglądu specjalnego, naprawy specjalnej, gdzie same przygotowanie dokumentacji wynosi około 10 tysięcy złotych.
Bagatelizowanie stanu ogumienia podnośnika
W przypadku podnośników nożycowych elektrycznych nie jest to, aż tak znaczące ponieważ koszt zakupu nie jest wysoki, ale już w przypadku podestów przeznaczonych do pracy w terenie trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Koszt kół w przypadku popularnego podnośnika Genie GS-4390 czy podnośników przegubowych terenowych to rząd wielkości w wysokości ponad €1000 za sztukę, często także jest problem z zamiennikami i jesteśmy zmuszeni kupować oryginały. Jeżeli masz uszkodzone koła w swoim podnośniku to zapraszamy do kontaktu, a postaramy się pomóc wam w pierwszej kolejności je naprawić.
Bagatelizowanie stanu powłoki lakierniczej
Często kupujący nie zwracają na to uwagi ponieważ wychodzą z założenia, że maszynę taką mogą sami bez problemu odmalować. Niestety podnośniki mają to do siebie, że jest w nich dużo trudno dostępnych zakamarków i jeżeli chcemy to zrobić dobrze to musimy poświęcić sporo czasu. Jeżeli zdecydujesz się na zakupienie maszyny do odmalowania to zwróć uwagę szczególnie na konstrukcję nośną jeżeli jest ona w porządku to odmalowanie platformy i podwozia nie stanowi, aż tak dużego problemu.
Błąd 5. Kupno starego podnośnika, problem z rejestracją maszyny
Kupując maszynę budowlaną należy także zwrócić uwagę na jej wiek. Dlaczego? Często mamy kontakty od klientów, którzy się skarżą, że kupili maszynę, która ma 20 lat i Urząd Dozoru Technicznego nie chce im tej maszyny zarejestrować ponieważ potrzebny jest przegląd specjalny. Resurs został wprowadzony około 5 lat temu i jest to przepis, który określa stopień zużycia podnośnika. Urząd Dozoru Technicznego określił normy, które pozwalają na użytkowanie podnośnika do około 40.000 cykli czyli już na prawdę w górnych granicach do 20 lat. Jeżeli kupicie maszynę, która ma więcej lat to liczcie się z tym, że będziecie musieli dokonać przeglądu specjalnego, a to już się robią duże pieniądze. Mówimy tutaj o kwestii dokumentacji, sprawdzeniu konstrukcji (rentgeny, penetranty), wymianie przewodów hydraulicznych. Z doświadczenia wiemy, że są to koszta nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Podsumowanie. Porady przed zakupem podnośnika (zwyżki, podestu ruchomego)
Podsumowując co możesz zrobić, aby kupić dobry podnośnik?
- Poproś sprzedającego o udostępnienie historii przeglądów podnośnika. Dobrze by było, żebyś otrzymał to na piśmie lub mailowo, ewentualnie żeby udostępnił dziennik konserwacji, a tam sprawdź co dokładnie było robione.
- Zwróć uwagę na certyfikaty, dokumentację, schematy etc. po to abyś mógł zarejestrować podnośnik w Urzędzie Dozoru Technicznego. To się tyczy głównie podnośników, które nie są zarejestrowane bądź są z innego kraju.
- Pytaj o kraj pochodzenia maszyny. Z naszego doświadczenia wynika, że warto kupować maszyny z krajów germańskich czy skandynawskich. Panuje tam wysoka kultura serwisowa, bardzo dbają o maszyny, serwisują je regularnie, często wymieniają niesprawne podzespoły, wymieniają często na oryginalne części co sprawia, że następni eksploatujący mogą użytkować tą maszynę dłużej w lepszym stanie.
- Unikaj maszyn, które stały bardzo długo nieużywane. Jeżeli podnośnik stał przez długi czas możesz liczyć się z tym, że np. przewody będą zaśniedziałe, będą wycieki z komponentów, ryzyko pęknięcia przewodów hydraulicznych. W przypadku podnośników i innych maszyn tego typu lepiej jak te maszyny pracują regularnie.
- Spytaj o możliwość wynajmu przed zakupem. To jest bardzo fajna i ciekawa opcja, która daje możliwość sprawdzenia maszyny przed wyłożeniem pieniędzy. Możesz sprawdzić czy podnośnik nie ma luzów, czy nie ma wycieków oraz jak sprawdza się w Twoich warunkach pracy. Taką możliwość macie także w naszej firmie.
Jeżeli macie dodatkowe pytania śmiało zapraszamy do kontaktu zawsze chętnie pomożemy. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą flotą podnośników na sprzedaż.