05/06/2023

Przedłużenie uprawnień UDT – jak to zrobić?

Uprawnienia UDT kiedy stracą ważność
Zaktualizowano: 23/08/2023

Przedłużenie uprawnień UDT

Jeżeli pracujesz na maszynach budowlanych to zapewne posiadasz uprawnienia UDT. Od pewnego czasu uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego mają zdefiniowany okres ważności. Z tego artykułu dowiesz się więcej w temacie przedłużenia uprawnień:

 • Okres ważności uprawnień UDT
 • Czy trzeba odnowić uprawnienia wydane bez terminu ważności?
 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc przedłużyć uprawnienia UDT?
 • Instrukcja przedłużenia uprawnień UDT przez internet
 • Instrukcja przedłużenia uprawnień UDT w tradycyjny sposób
 • Ile trwa rozpatrzenie wniosku?
 • Czy przedłużanie uprawnień UDT jest darmowe?

Jaki jest okres ważności uprawnień wydawanych przez UDT?

Zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane przez UDT mają określony czas ważności, który wynosi od 5 do 10 lat, w zależności od rodzaju urządzenia technicznego. Jeżeli posiadasz zaświadczenie wydane po 1 czerwca 2019 roku, możesz sprawdzić jego okres ważności na plastikowej karcie identyfikacyjnej, w polu oznaczonym jako „Ważne do”. Należy zauważyć, że w przypadku podestów ruchomych przejezdnych, takich jak podesty przewoźne, wolnobieżne i montowane na pojeździe, uprawnienia UDT są ważne przez okres 5 lat.

Co z bezterminowymi uprawnieniami UDT? Czy stracą ważność?

Warto pamiętać, że UDT obecnie nie wydaje już bezterminowych zaświadczeń kwalifikacyjnych. Jeśli posiadasz takie zaświadczenie, musisz zadbać o jego przedłużenie. Wszystkie zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez UDT przed 1 czerwca 2019 roku tracą ważność od 1 stycznia 2024 roku. Aby uniknąć utraty ważności, konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie terminu ważności przed 30 września 2023 roku. Jeśli nie złożysz wniosku w tym terminie, uprawnienia stracą ważność i konieczne będzie ich uzyskanie na nowo.

Zaświadczenie kwalifikacyjne Urzędu Dozoru Technicznego

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc przedłużyć uprawnienia UDT?

Aby przedłużyć ważność swoich uprawnień UDT, trzeba spełnić warunek wykonywania określonych czynności związanych z zawodem przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat ważności zaświadczenia. Ten okres 3 lat może być ciągły lub obejmować przerwy. Istnieje także konieczność złożenia pisemnego oświadczenia o wykonywaniu tych czynności, a nie wymaga się przedstawiania świadectw pracy czy innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

Aby rozpocząć proces przedłużenia ważności uprawnień UDT, należy złożyć wniosek do odpowiedniego Urzędu. Ważne jest, aby złożyć ten wniosek nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczająco dużo czasu na przetworzenie wniosku i unikniesz utraty ważności swoich uprawnień.

Instrukcja przedłużenia uprawnień UDT przez internet. Jak to zrobić w prosty sposób?

Zastanawiasz się czy jest to trudne? Nie martw się można to zrobić bardzo łatwo nie ruszając się z domu poprzez internetowy portal UDT https://eudt.gov.pl/.

Pierwszym krokiem będzie rejestracja na stronie internetowej eudt.gov.pl, aby to zrobić będziesz potrzebować profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Następnie przejdź do zakładki „Moje uprawnienia” w której znajdziesz wszystkie uprawnienia UDT posiadane przez Ciebie. Wybierz konkretne uprawnienia i kliknij „przedłuż”.

W kolejnym etapie należy wypełnić wniosek potrzebny do przedłużenia okresu ważności uprawnień. Po wypełnieniu danymi podpisz i wyślij.

Jaki jest termin rozpatrzenia wniosku?

Wnioski rozpatrywane są praktycznie od razu, więc na odpowiedź nie powinniśmy oczekiwać bardzo długo.
Aktualizacja. Obecnie UDT mierzy się z dużą liczbą wniosków stąd pojawiła się informacja, że okres rozpatrzenia wniosku może się wydłużyć. Z tego powodu tym bardziej warto zadbać o to żeby nie odkładać tego na ostani moment.

Jak jeszcze można przedłużyć uprawnienia UDT – tradycyjny sposób

Wniosek o przedłużenie uprawnień możemy złożyć także w tradycyjny sposób.

 1. W pierwszym kroku musimy pobrać wniosek ze strony:
  https://www.udt.gov.pl/images/21.03_Wniosek_o_przedluzenie_zaswiadczenia_kwalifikacyjnego_v1.2.pdf
 2. Wydrukuj i podpisz wniosek.
 3.  Podpisany wniosek wyślij na adres odpowiedniego Oddziału UDT.

Przedłużenie uprawnień UDT – płatne czy darmowe?

Za przedłużenie uprawnień UDT nie jest pobierana żadna opłata.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Nami lub przejdź na stronę https://www.udt.gov.pl/kwalifikacje-osob/przedluzanie-okresu-waznosci-zaswiadczen-kwalifikacyjnych

Źródła:
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym oraz https://www.udt.gov.pl/kwalifikacje-osob/przedluzanie-okresu-waznosci-zaswiadczen-kwalifikacyjnych

Potrzebujesz pomocy? Nie czekaj, postaw na doświadczenie, pomożemy.

Skontaktuj się z jednym z naszych doradców. Doradzimy, pomożemy.

Logo Podnosnikipl

Oddział Bydgoszcz

ul. Toruńska 20, 86-005 Ciele koło Bydgoszczy

Oddział Poznań

ul. Bukowska 5, 62-081 Wysogotowo
Przejdź do kontaktu

  Zapisz się do newslettera